Chystá sa nová provokácia proti slovensko-maďarskému mieru

27. septembra. 2010 o 16:35 | Kategória: Reakcie | Komentáre vypnuté na Chystá sa nová provokácia proti slovensko-maďarskému mieru

Pomaly to už budú dva roky odvtedy, ako na jednom futbalovom zápase v Dunajskej Strede vypukol škandál, ktorý viedol k šovinistickým emóciám. Vtedy sme vyjadrili náš názor, že udalosti ani trochu nepovažujeme za náhodné, ale ide o detailne vypracovanú a úmyselnú provokáciu, ktorej účelom vyslovene bolo narušiť slovensko-maďarské zmierenie. Bez zaujatosti a preceňovania nás samých, môžeme dodnes tvrdiť, že cieľom akcie bolo zmarenie začínajúceho dialógu Magyar Nemzeti Arcvonal a Slovenskej Pospolitosti (ktorý bez preháňania môžeme označiť za historicky významný a ktorý bol prvým krokom k národnostnému mieru) a jeho pravdepodobného úspechu.

Udalosť sa odohrala takmer presne štyri mesiace po prvom stretnutí delegátov Arcvonalu a Pospolitosti. Na slovenský futbalový zápas, kde v mužstve za Dunajskú Stredu hrajú v značnom počte černošskí hráči z Afriky, aktivizovali s veľkým úsilím rôzne maďarské pravicové skupiny a organizácie – neboli však na to žiadne logické dôvody a ani sa podobný prípad predtým nestal. Pokúsili sa do toho zatiahnuť aj MNA. Na telefonické skontaktovanie sme odpovedali, že robíte veľkú hovadinu a skončí to poriadnou bitkou. Neverili nám – a tak vyfasovali. Akonáhľe sa ukončil zápas a následný škandál, v Budapešti sa takmer okamžite začala vopred zorganizovaná demonštrácia. Pálenie zástav, národnostné štvanie a podobne. Naše vtedajšie stanovisko, ktoré bolo jedným z mála našej internetovej komunikácie, veci hneď rázne uzavrelo.

Dostali sme informácie, že podobne ako pred dvomi rokmi, opäť sa konajú prípravy k ďalšiemu slovenskému futbalovému zápasu. Znova aktivizujú manipulovateľný a provokateľný národný tábor, nariaďujú policajnú pohotovosť a rozdúchavajú nálady. Ako pred dvomi rokmi. Ale ako vlani nie…

Prečo je treba opäť vyťahovať šovinistickú kartu, prečo treba novú provokáciu? Asi je to úplná náhoda, ale na začiatku októbra sa v organizácii MNA a SP pripravuje slovensko-maďarské protišovinistické podujatie. A akcia, ktorá podľa všetkého skončí znovu škandálom (resp. bude do škandálu zmanipulovaná) sa bude konať tesne predtým.

Okolo nášho podujatia plánovaného na 9. októbra sme zámerne nerobili veľký rozruch. Plánujeme skromné podujatie, naše názory aj takto dokážeme dostatočne demonštrovať. Moc ale vymyslela o dosť väčšiu provokáciu.

Cieľ spoločného vystupovania proti šovinizmu je tak ušlachtilou ideou, že pre každého normálneho, triezvo uvažujúceho človeka prináša len pozitívny odkaz. Moc (moci) profitujúca zo šovinizmu môže robiť čo chce, nemôže z toho vyjsť ako výťaz. Ak podujatie zakáže, len o sebe vystaví vysvedčenie. Riešenie? Provokácia! Provokovať samotné podujatie by mohlo mať nejasný koniec, ale ani by to nešlo len tak. Treba teda konať v predstihu.

Cieľom je, aby neustále generované národnostné napätie, ktoré vyvažujú skoro iba ozajstní vlastneci oboch krajín, vyburcovali pred dňom zmierenia, a to tak, aby sa proti organizujúcim skupinám zdvihli takzvané pravicové a národné kruhy. Tie, čo sa týka šovinizmu aj tak sú na jednej vlnovej dĺžke s mocou, ale majú jasno v pomeroch síl. Tak teda proti slovensko-maďarskému priateľstvu potrebujú vyslovene brutálnu základnú provokáciu.

Dá sa očakávať, že táto provokácia bude vybudovaná okolo futbalového zápasu. Ak ju zrealizujú, musí byť brutálnejšia ako predchádzajúca, hoci aj s mrtvými obeťami. A podľa plánov za to národovci, stojaci na citovo-emotívnej báze a náchylní k šovinizmu, nebudú obviňovať ozajstných organizátorov veľkej aktivizácie – teda tajné služby – ale slovenských a maďarských vlastencov, ktorí si podávajú ruky. A ktorých mimochodom najmenej zaujíma to, ako si dementi nadávajú na zápasoch.

Kto na to nemá bunky, nech vbehne znovu do nastraženej pasce. My sme sa z našej strany pripravili na všetky možnosti.

Roland Bükkfalvi – Jövőnk.info


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: