Švédske voľby – úspech nacionalistov

22. september. 2010 o 20:07 | Kategória: Zahraničné udalosti, Zaujímavosti | Komentáre vypnuté na Švédske voľby – úspech nacionalistov

Švédsko / 20. 9. 2010 – Sociálna demokracia na kolenách, víťazní konzervatívci s menšinou a nacionalisti v parlamente. Takú politickú situáciu Švédsko ešte nezažilo. Po parlamentných voľbách vôbec nie je jasné, ako bude vyzerať budúca švédska vláda. Kľúč k väčšine totiž držia Švédski demokrati, nacionalistická strana, ktorej hlavným cieľom je zastaviť prílev prisťahovalcov do severskej krajiny.

Strana Švédskych demokratov pod vedením Jimmieho Akessona získala takmer šesť percent hlasov voličov napriek tomu, že viaceré veľké denníky ju pred voľbami bojkotovali.
ostáva do prvého zasadnutia parlamentu, aby sme porozmýšľali, zanalyzovali výsledok a nadviazali dialóg,” povedal.
Opatrné a zahmlené vyjadrenia krátko po zatvorení volebných miestností v nedeľu takmer nikto nečakal. S pribúdajúcimi zrátanými hlasmi však bolo jasné, že  chaos sa zrejme nebude dať vyhnúť. Občianskej aliancii, vládnucej štvorkoalícii, zloženej z Reinfeldtových umiernených kresťanských demokratov, centristov a ľudovcov totiž chýbajú tri hlasy do väčšiny v 349-člennom parlamente. Veľmi sa neteší ani opozícia – sociálni demokrati zaznamenali najhorší výsledok od roku 1914 a ich blok so zelenou Stranou životného prostredia a radikálnou Ľavicovou stranou bude mať v porovnaní s končiacim parlamentom o 14 kresiel menej.
“Hlavnými témami volieb boli práca, ekonomika a školstvo,” zhodnotil pre Pravdu Magnus Hagevi, politológ z Linného univerzity vo Växjö. To vysvetľuje, prečo voliči odmenili Reinfeldtových umiernených – premiér s ministrom  sú totiž všeobecne kladne hodnotení za spôsob, akým previedli Švédsko finančnou krízou.
Prekvapením volieb však bola iná strana, ktorá si polepšila. “Do Riksdagu sa po prvý raz dostali Švédski demokrati, strana, namierená proti prisťahovalcom. Nacionalistickú stranu obviňujú ako extrémistická a tvrdia, že ich korene sú v neonacistických hnutiach. Žiadna z ostatných strán s nimi preto nechce spolupracovať,” vysvetľuje Hagevi, prečo je 20 parlamentných kresiel pre extrémistickú stranu v rozdelenom parlamente problém. “Občianska aliancia by chcela spolupracovať so zelenými, aby získala väčšinu, pretože z opozičných strán má politika Strany životného prostredia k nim najbližšie. Zelení navyše najviac protestovali proti vytváraniu politických blokov. Vedenie zelených sa však zatiaľ voči vyhliadkam podpory pre vládu postavilo  chladno,” poukazuje Hagevi na patovú situáciu.
Parlamentný nováčik pritom tvrdí, že spojenia s extrémistickými hnutiami už popretŕhal a že je štandardnou nacionalistickou stranou. Ich cieľom je znížiť počet prisťahovalcov do Švédska o deväťdesiat percent a za najväčšiu hrozbu považujú islam. Radikáli získali takmer šesť percent napriek tomu, že viaceré veľké denníky ich bojkotovali a odmietali zverejňovať ich predvolebnú reklamu. Ich volebný klip, na ktorom skupina matiek v burkách s kočiarmi odtláča v  rade na sociálne dávky švédsku babičku, odmietla švédska televízia vysielať.

Zdroj: Tlač

 

Jimmie Akesson, predseda Švédskych demokratov

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: