Demokracia po slovensky

19. september. 2010 o 18:16 | Kategória: Reakcie | Komentáre vypnuté na Demokracia po slovensky

Asi každého vnímania schopného občana SR zasiahla kauza týkajúca sa sochy kráľa Svätopluka na Bratislavskom hrade. Socha síce bola na hrad umiestnená  v rámci predvolebnej politickej propagandy nášho bývalého premiéra, zhotovená “komunistickým” sochárom, no v každom prípade je kráľ Svätopluk významná súčasť histórie Slovákov a teraz, ako voľby pominuli, špinia meno nielen samotného Svätopluka, ale tým pádom aj všetkých Slovákov, ba dokonca sa šíria fatálne fámy ah našom národnom a štátnom symbole  – dvojkríži.

                                                                                

Treba uznať, že sa na soche nachádzajú niektoré rozporuplné elementy, ktorých prítomnosť je ale irelevantná, no rozruch aký bol okolo nej vyvolaný je na smiech nielen okolitým štátom, ale i potupou pre nás samých.               

Také ľahké by bolo riešenie tohto umelo vyvolaného problému, ktorý dokonale poslúžil na zakrytie iných, mnoho závažnejších problémov vyskytujúcich sa v našej krajine. Stačilo by napríklad vychytať chybičky a zhotoviť novú sochu. A nech mi nik nevraví, že na to nie je dostatok financií, keď Sulík dokázal investovať 130 000 €  do úplne zbytočného referenda. A ak socha na Bratislavskom hrade tak veľmi prekáža, môže byť taktiež umiestnená aj na Nitrianskom hrade, predsa len bol Svätopluk Nitrianske knieža. Aj keď myslím, že v pokoji môže byť i na Bratislavskom hrade, keďže zohráva veľkú úlohu v slovenských dejinách.                                                                                                                                                                  

Najväčšou prekážkou je však to, že tento „problém“ kompetentní ani riešiť nechcú. Perfektne im hrá do kariet. 

 

Nášho predsedu parlamentu Sulíka a všetky živly, ktoré sa snažia o odstránenie sochy trápia tak prosté veci ako veľké prirodzenie Svätoplukovho koňa,  kvázi gardistický dvojkríž na štíte, ktorý je paradoxne aj symbolom Slovenska – nachádza sa v štátnom znaku. Ide len o to, že dvojkríž zobrazený na štíte je rovnoramenný, t.j. stredoveký variant dnešného zobrazenia dvojkríža (Dala som si tú námahu pozhovárať sa o tom s uznávaným slovenským heraldikom).               

 

Hlas ľudu je v tomto prípade nejednotný. Niektorí chcú sochu definitívne odstrániť, nehľadajú žiadne iné riešenia, nedajú si pripustiť nič okrem ich „pravdy“. Druhá strana, hrdá na svoje národné dejiny, sa snaží nájsť iné riešenie ako chladnokrvné odstránenie sochy. No našej vláde sa očividne nepáči, keď sa niekto stavia proti jej rozhodnutiu.                                                          

Nespokojná mládež na čele s ĽSNS, jednou z mála uvedomelých strán na Slovensku, sa rozhodla vyjsť na bratislavský hrad a ukázať Slovensku a vláde svoju nespokojnosť. Tu však v našej ceste narážame na prekážky. Demokracia v našom štáte prestáva byť demokraciou.                                                          

Prvá akcia – „Národná púť k soche kráľa Svätopluka“ sa skončila masakrom, niekoľkými zranenými a zatknutými. Zablokovaním vstupu na hrad odopreli účastníkom základné právo na slobodné zhromažďovanie sa. (Ústava SR zaručuje právo slobodného zhromažďovania sa.) Vo chvíli, keď sa účastníci pokúšali dostať na hrad, boli napadnutí policajnými zložkami. Útok polície sa samozrejme nezaobišiel bez zranení a zatknutí.

                                           

Druhá akcia sa síce masakrom neskončila, no spôsob, akým tentoraz vláda konala, sa nedá nazvať demokratickým. Na deň konania „Národnej púte k soche kráľa Svätopluka 2“ dala NR SR príkaz na uzavretie hradu.

To, že banda anarchistov vnikne na národnú pamiatku, obalí sochu Svätopluka kartónom, čo je poburujúce zneuctenie slovenskej histórie, vláda prehliadla.

No keď sa mladí ľudia vyberú na oficiálnu akciu, pokojným spôsobom vyjadriť svoj nesúhlas, dostane sa im len toľko, že im vláda odoprie právo na slobodné zhromažďovanie sa, uzamknú pred nimi hrad alebo skončia s modrinami a rozbitou hlavou.

Dokedy ešte budú musieť trpieť slušní občania? Dúfali sme v zmenu, ktorá sa mala dostaviť po voľbách, no je to stále rovnaké a postupom času sa situácia zhoršuje. Všetky strany ktoré sú dnes v parlamente nám sľubovali zlepšenie, zvolili sme ich a znova sme sa sklamali. Demokracia na Slovensku upadá a už len ťažko hovoriť o slobodnom vyjadrovaní. Dôkaz som vám ukázala v tomto článku. Chceme naozaj toto? Ešte stále je čas na zmenu. Ja svoju nádej mám. A čo vy?

 

Domči Slovenská

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: