Cigáni začnú rabovať, ak sa nezačne riešiť ich otázka, vyhrážajú sa predáci Únie Rómov na Slovensku

18. september. 2010 o 11:34 | Kategória: Cigánsky problém, Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na Cigáni začnú rabovať, ak sa nezačne riešiť ich otázka, vyhrážajú sa predáci Únie Rómov na Slovensku

Osem cigánskych občianskych združení na čele s Úniou Rómov na Slovensku (ÚRS) podrobilo dnes kritike kabinet Ivety Radičovej, že riešenie cigánskej otázke naďalej odsúva na vedľajšiu koľaj.
Podľa slov predsedu ÚRS Františka Tanka situácia sa zhoršuje a môže prerásť do  obrovského problému, ktorého výsledkom budú nielen krádeže, ale dokonca rabovanie či emigrácia slovenských Cigánov do iných štátov EÚ, napríklad Francúzska.      
Združenie, ktoré vraj zastrešuje okolo sto organizácií, zvažuje aj vyjadrenie svojho postoja voči súčasným praktikám formou demonštrácií, na ktorých očakávajú veľkú účasť Cigánov. Tanko  na stretnutí s novinármi v Bratislave zatiaľ nekonkretizoval termín, iba povedal, že protestné zhromaždenia plánujú v najbližšom čase, pravdepodobne v Košiciach.     
Vládu kritizujú najmä z dôvodu, že nemá pripravené systémové opatrenia na riešenie cigánskej problematiky. Hlavný dôvod obáv cigánov je zavedenia tzv. E-pay kariet s denným limitom, prostredníctvom ktorých by sociálne znevýhodnené skupiny dostávali sociálne dávky.  
Nevyhovuje im ani nový vládny splnomocnenec pre túto oblasť Miroslav Pollák, ktorého odvolanie z postu žiadali už viackrát. Zdôvodňujú to najmä tým, že nemá jasnú predstavu o tom, ako pohnúť veci dopredu. ÚRS má predstavu o tom, kto by ho mohol nahradiť, ale meno zatiaľ prezradiť nechceli.      
Podľa predsedu ÚRS komunikácia medzi vedením štátu a cigánskymi organizáciami je takmer nulová, keď na ponuku o stretnutie reagoval doteraz iba rezort zdravotníctva. “Každý od toho dáva ruky preč, nikto to nechce riešiť,” tvrdí Tanko.
Situácii podľa predstaviteľov cigánskych združení určite nepomáha stavanie múrov, odčleňovanie cigánskych detí od majoritnej časti či iná forma segregácie cigánskeho etnika. Skôr sa tým stupňuje napätie v tejto komunite, tvrdia.
Ako si Cigáni predstavujú riešenie svojho problému však Tanko neuviedol. Jeho vyhrážky však naberajú trpkú príchuť pri spomienke na cigánske rabovanie východného Slovenska spred pár rokov.

Zdroj: tlač

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: