Svätopluk: 1 130 rokov a tri mesiace

8. september. 2010 o 20:40 | Kategória: Reakcie | Komentáre vypnuté na Svätopluk: 1 130 rokov a tri mesiace

Od listu pápeža Jána VIII., začínajúceho sa slovami „Industriae tue” (Tvojej horlivosti), napísaného „milovanému synovi Svätoplukovi, slávnemu vladárovi”, uplynulo v júni 1 130 rokov. Nik z okolitých národov nemá takú starú listinu! Svätopluk sa vtedy stal de iure kráľom. V liste sa okrem neho uvádzajú aj mená vtedy žijúcich osôb – Metoda, Zemižizňa, Vichinga – a z národov sa menujú iba Sloveni (v aktuálnom preklade na viacerých internetových stránkach sa píše „Slovieni”, čo, ako vieme, je Čechom Jiřím Polívkom vymyslený novotvar z roku 1883). Svätopluk bol teda slávnym vladárom Slovenov, starých Slovákov.

Pripomienku tejto historickej udalosti – teda inštaláciu jazdeckej sochy kráľa Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu – pochopili neslovensky zmýšľajúci občania „tejto krajiny” ako dobytie Hradu Slovákmi a pustili sa hlava-nehlava do boja proti – soche! Z neba (a na hlavu) spadnutí aktivisti, akýsi UM!, vtrhli do hradného areálu a oblepili sochu kartónom a hanlivými heslami. Nový predseda parlamentu to považoval iba za „zviditeľnenie sa istej skupiny mladých ľudí” a vec ani nerieši polícia, aj keď jedno­značne išlo o útok na cudzí majetok v areáli stráženého parlamentného priestoru!

Súčasný šéf NR SR, ktorý na Slovensku roky nežil, vraj nie je odborník, a preto zriadil „odbornú” komisiu pod vedením historičky, ktorá rozhodne nie je obdivovateľkou našich dejín a v ktorej sú jej podobní, aby posúdila, „čo je to za sochu, má tu byť, nemá tu byť, či by jej náhodou niekde nebolo lepšie, čo je to za nápis, je dobrý, je zlý, predloží nejaké návrhy, a potom uvidíme, že čo…” Ono „že čo” sa máme dozvedieť v septembri. Zdá sa, že výsledok práce jednofarebnej komisie je vopred jasný a jednoznačný. Dodrží potom predseda parlamentu, ktorý čaká na záverečnú správu komisie, prísľub, že „nie je fixovaný na to, aby tá socha z Hradu odišla”?

Čoskoro sa niečo stane, aj keď sa nič nestane! Alebo sa dožijeme neuveriteľne hanebného (a nie lacného) odstraňovania sochy najslávnejšieho slovenského kráľa zo samotného „politického srdca” Slovenska, Bratislavského hradu? A predsa! Čokoľvek sa stane, táto generácia už na Svätopluka nezabudne. Tento náš mocný vládca sa totiž nezaprel: za tri mesiace, čo sa vrátil medzi nás, svojím zdvihnutým mečom prebudil v nás záujem o vlastnú minulosť. Tisícky podpisov „za neho” to potvrdzujú.

Vďaka, kráľ! Nie, nedáme si ťa. Aj keď je tvoja socha na posvätnej parlamentnej pôde, nie je to privátna pôda predsedu parlamentu či jednofarebnej komisie. Možno sa nám naskytne príležitosť, aby sme verejne dokázali, že tá pôda a socha na nej patrí celému národu!

Marián Tkáč

Zdroj: Extra plus


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: