Aj ľudia z Veľkých Kapušian chcú betónovú stenu

3. september. 2010 o 20:43 | Kategória: Cigánsky problém, Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na Aj ľudia z Veľkých Kapušian chcú betónovú stenu

Nájazdy na záhrady, nadávky, prevracanie nádob s odpadom, hádzanie kameňov do dvorov. To pravidelne zažívajú obyvatelia asi 40 rodinných domov na Čičarovskej ulici vo Veľkých Kapušanoch. Výhľad majú na kopy smetia a štyri “vybývané” cigánske bytovky, kde sa v 48 bytoch tiesni asi 500 ľudí. Z neprispôsobivých susedov sú zúfalí. Žiadajú radikálne riešenie. Chcú, aby mesto ich pozemky obohnalo betónovým múrom. Osadníci sú proti. Tvrdia, že ľudia si krádeže a vandalizmus vymýšľajú.

VEĽKÉ KAPUŠANY. Radnica v múre nevidí riešenie. Priznáva, že lavína výstavby múrov na východe Slovenska naplno odhaľuje dlhodobo neriešený cigánsky problém. Očakáva, že nová vláda ho konečne začne riešiť systémovo.

Denisa Daduová sa v rodinnom dome na Čičarovskej ulici narodila pred 27 rokmi. Osada tu vtedy ešte nebola. Susedov si uvedomuje asi desať rokov: “Žijeme tu len tri ženy – ja, mama a moja dcéra. Mali sme aj záhradu. Kedysi.” Ako prvé sa začali drobné krádeže úrody, potom zmizlo pletivo z plota a napokon aj kovové rúry, čo ho držali. “Všetko skončilo v zberných surovinách. A moja úroda na cudzom stole. Už štyri roky nesadím.” Pred pár rokmi jej dvakrát za sebou ukradli aj vykŕmenú sviňu z chlieva.

Podobné skúsenosti majú aj manželia Ješovci. “Keď idú ich deti zo školy, vyzváňajú nám. Dnes sa začal školský rok, hneď to skúšali. Osadníci roznášajú odpad po ulici, kradnú zo záhrad. Pred tromi rokmi nám ukradli 600 kíl kovových konštrukcií z prestavby domu,” hovorí Eva Ješová. Jej manžel dodáva, že majú strach aj o seba: “Na záhrade ich vždy kradne 4-5 naraz a keď sme sa ozvali, vyhrážali sa nám.”

Ich sused Štefan Katocs zopárkrát podal aj trestné oznámenie: “Ide väčšinou o priestupky, lebo škoda je malá. Ani pokutu im policajti nemôžu dať, lebo sú na dávkach alebo posielajú kradnúť deti. Je tu kopa krčiem, kde sa zdržiavajú v čase sociálnych dávok. Na Silvestra susede oproti rozbili okno, lebo im nič nedala.”

Pán Katocs spomína, že pred 40 rokmi na mieste bytoviek bola oddychová zóna s jazierkom. “Keď nám povedali, že tu vybudujú bytovky, boli sme proti. Potom sľúbili, že aspoň postavia múr. Ten dodnes nestojí a náš život sa stal neznesiteľným. Nie sme rasisti, len chceme normálne žiť.” Uvažovali aj o sťahovaní: “O dom aj záujem bol, ale keď si kupci pozreli výhľad z balkóna, bolo po predaji.”

Sťažnosti susedov označili obyvatelia osady za vymyslené. “Vymýšľajú si to len preto, že sme Cigáni. To je rasizmus. Tu je poriadok,” tvrdí Jozef Varadi. Je jedným z členov Rómskej hliadky, ktorá tu pôsobí: “Strážime tu už štyri roky. Sme traja, robíme od siedmej do štvrtej popoludní. Je to výmysel – naši nekradnú. To musia byť Cigáni z mesta a na tých my dosah nemáme.”

To isté tvrdí Rudolf Tišér: “My nikomu zle nerobíme ani nekradneme. To si vymýšľajú.”
Mesto múr nechce, apeluje na štát
Obyvatelia Čičarovskej ulice žiadajú, aby mesto ich pozemky oddelilo od osady múrom, ktorý im po revolúcii sľubovali. Spísali petíciu. Inšpirovali ich aj múry, ktoré okolo osád na východe republiky pribúdajú ako huby po daždi.

Petíciou sa zaoberali poslanci. Ľudia chcú plot vysoký dva a dlhý asi 140 metrov. Stáť by to malo asi 12-tisíc eur. Poslanci zatiaľ jeho výstavbu odložili. S tým, že niet dosť peňazí.

Prednosta mestského úradu Juraj Gyimesi uviedol, že mesto múr nepodporí: “Chápem zúfalstvo ľudí, ale múr nie je riešenie. Jediné, čo môžeme, je inštalovať tam kameru.”

Podľa šéfa mestskej polície Martina Šoltésa to môže pomôcť: “Všade, kde sme dali kamery, klesla kriminalita.”

Gyimesi priznáva, že kriminalita je na nestrážených miestach na dennom poriadku. Od začiatku roka došlo asi k 210 krádežiam, drvivá väčšina boli priestupky. Priestupkov proti občianskemu spolunažívaniu bolo okolo 90 – zahŕňajú bitky, hádky, spory, schválnosti a pod. Podľa Gyimesiho je pravdepodobné, že sa pod to významnou mierou podpisujú neprispôsobiví občania. Priznáva, že mesto problém nezvládne: “Musí to urobiť štát.”

Múry podľa neho neriešia príčinu problémov: “Naďalej budú dve strany. Majorita si naďalej bude myslieť, prečo oni nič nemusia a my áno, a komunita si bude naďalej myslieť, že my nemusíme a aj tak bude všetko, čo treba. To treba zmeniť.”

Podľa Gyimesiho zopár dobrých nápadov padlo aj pred voľbami: “Internátne školy, povinné odpracovanie sociálnych dávok alebo využitie nezamestnaných ako pracovnej sily pri veľkých stavbách, ktoré robí štát – ten by tým ušetril a zároveň by riešil problém zamestnanosti.” Príprava novej legislatívy či hľadanie systémových riešení však podľa neho nemôže naďalej prebiehať od zeleného stola: “Splnomocnenci, ministri ani štátni tajomníci to nevyriešia, keď zostanú v Bratislave, alebo si prídu obzrieť až hotový múr.”

Zdroj: Tlač

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: