Za chyby sa platí

1. september. 2010 o 13:40 | Kategória: Reakcie | Komentáre vypnuté na Za chyby sa platí

Každý, kto sa zaoberá akýmkoľvek spoločenským problémom veľmi dobre vie, že vždy je lacnejšia prevencia ako neraz bolestná a zväčša už neskorá represia. Práve teraz túto bolestnú skúsenosť zažíva Francúzsko, ktoré naletelo na mýty a klamstvá o multikultúrnej spoločnosti a naivne otvorilo náruč prisťahovalcom z celého sveta. Títo priniesli tejto starej a kultúrnej európskej krajine akurát tak zvýšenie kriminality a pouličné nepokoje, majúce neraz charakter občianskej vojny.

Francúzi tak platia za naivitu svojich predošlých a aj terajších predstaviteľov, ktorí pred týmito problémami dlhodobo zatvárali oči a oháňali sa nezmyselnými teóriami o multikultúrnej a multietnickej spoločnosti. Veď už de Gaulle použil pri rokovaniach o osude Alžíra alarmujúci argument, že ak by táto francúzska provincia nevyhlásila samostatnosť, pri prirodzenom prírastku obyvateľstva by jedného dňa mohol Francúzsku vládnuť arabský prezident. Vtedy sa to ešte nestalo, lebo Alžírčania dali prednosť samostatnosti, ale dnes sa tento problém znova vynoril a Francúzsko pod ťarchou prisťahovalectva pomaly, ale isto stráca svoju tradičnú tvár a svoj osobitý, francúzsky charakter.

Nastal teda čas na represívne riešenie situácie a to, ako som napísal na začiatku je neraz bolestivé a často neskoré. Tak to bude aj v tomto prípade, ale je to nevyhnutné, pretože len nepríjemné a bolestivé opatrenia môžu ešte zachrániť Francúzsko ako také. Aj preto treba kroky francúzskych orgánov týkajúce sa likvidácie nelegálnych cigánskych osád rozhodne podporiť. Na druhej strane treba však zdôrazniť, že k tomu vôbec nemuselo dôjsť, ak by sa francúzska spoločnosť riadila zdravým rozumom a nie bludnými a škodlivými teóriami.

Tu vyvstáva otázka aké ponaučenie si vezmeme z francúzskeho príkladu. Tiež budeme zatvárať oči pred problémom a tárať o prispôsobení sa cigánov z osád, alebo začneme situáciu skutočne riešiť, kým je ešte čas. Lebo, ako ukazuje francúzsky príklad toleranciou kriminálneho správania a propagovaním pomýlených teórii sa problém nevyrieši, ale stane sa ešte vypuklejším a riešenie bude ťažšie, drahšie a bolestnejšie. Inak povedané lepšie zasiahnuť preventívne a nečakať dovtedy, kým sa situácia stane neudržateľnou. A na východnom Slovensku k tomu už nie je ďaleko.

Len hlupák sa totiž učí na vlastných chybách, múdry sa poučí na chybách druhých. A len čas ukáže či sú naši predstavitelia múdri a včas zastavia narastajúci problém, alebo budú hlúpi a dopustia vzplanutie požiaru, v ktorom môže zhorieť celá naša krajina. Príklad Srbska a Kosova je viac ako výstrahou.

Roman RS

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: