Primátor Ríma je za zbúranie 200 ilegálnych cigánských osád

1. september. 2010 o 13:37 | Kategória: Cigánsky problém, Zahraničné udalosti | Komentáre vypnuté na Primátor Ríma je za zbúranie 200 ilegálnych cigánských osád

RÍM. Rímsky primátor Gianni Alemanno je za zbúranie 200 ilegálnych cigánských osád v okolí talianskej metropoly. K tomuto kroku sa rozhodol po tom, čo pri požiari v jednej z cigánských osád prišlo v uplynulom týždni o život trojročné dieťa.

“Ponúkneme všetkým rodinám, ktoré to potrebujú, strechu nad hlavou. Malé, bez povolenia postavené osady sú neprijateľné, sú bez akejkoľvek kontroly a nebezpečné,” uviedol pravicovo orientovaný najvyšší predstaviteľ Ríma.

Alemanno, ktorý už vo februári rozhodol o likvidácii jednej z najväčších cigánských osád s viac ako 600 obyvateľmi, vyzval taliansku vládu, aby sa v Bruseli zasadila za celoeurópsku stratégiu prístupu k cigánskej otázke.

Opozícia kritizuje Alemanna, že od nástupu do funkcie pred 2,5 rokmi nepodnikol žiadne konkrétne kroky na zlepšenie životnej situácie Cigánov v Ríme, kde žije najpočetnejšia cigánska komunita v Taliansku.

Z iniciatívy Berlusconiho vládneho kabinetu sa v Taliansku konalo v roku 2008 kontroverzne vnímané sčítanie Cigánov, po ktorom došlo k búraniu desiatok osád na periférii Ríma, ale aj Milána či Neapola. Taliansky minister vnútra Roberto Maroni opakovane odmietol kritiku, že sčítanie Cigánov malo rasistický charakter.

Vládne zdroje v Ríme odmietli v tejto súvislosti aj kritické hlasy spoza hraníc, zdôrazňujúc, že úsilie o vypátranie v Taliansku ilegálne sa zdržujúcich Cigánov a ich deportácia z krajiny boli súčasťou úsilia o zlepšenie životných podmienok v cigánskych osadách a boja proti pouličnej kriminalite.

Informovala agentúra APA.

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: