FRANCÚZSKO: Deportácie Cigánov sú v súlade s európskymi zákonmi

1. september. 2010 o 13:44 | Kategória: Cigánsky problém, Zahraničné udalosti | Komentáre vypnuté na FRANCÚZSKO: Deportácie Cigánov sú v súlade s európskymi zákonmi

Paríž – 27.08.2010. Francúzsko trvá na tom, že pri  vyhosťovaní Cigánov “dodržiava európske zákony a svoje medzinárodné záväzky”.

Po kritike zo strany Výboru OSN pre elimináciu rasovej diskriminácie (CERD) francúzske ministerstvo zahraničia v piatok vyhlásilo, že deportácie za uskutočňujú v súlade so všetkými normami týkajúcimi sa ľudských práv. Ministerstvo tvrdí, že deportácie sa robia na individuálnej báze a zohľadňuje dve kritériá – dodržiavanie verejného poriadku a vlastníctvo dostatočných prostriedkov na život. Pripomína tiež, že deportácie sú vo väčšine prípadov dobrovoľné a vyhostení dostanú finančné prostriedky, aby sa opäť mohli zaradiť do života.

Deportácie, najmä do Rumunska a Bulharska, sa uskutočňujú po tom, ako prezident Nicolas Sarkozy tento mesiac začal rozsiahly zásah proti Cigánov a kočujúcim osobám pre zvýšenia kriminality. V rámci zásahu francúzska polícia demoluje ich nelegálne postavené osady, ktorých je asi 300. Kontroverzný postup vyvolal protesty zo strany pravice, ľavice, katolíckej cirkvi a Organizácie Spojených národov. CERD v tejto súvislosti naliehal na Francúzsko, aby sa “vyvarovalo” hromadných deportácií Cigánov a vyhlásil, že je znepokojený “politickými prejavmi diskriminačného rázu”. V sérii odporúčaní výbor vyzval Francúzsko, aby “sa obzvlášť vyvarovalo kolektívnej repatriácii”, ktorá by mohla byť porušením viacerých zákonov a zmlúv.

Vyhosťovanie Cigánov podporuje viac ako polovica občanov

Približne každý druhý Francúz podporuje zásahy proti cigánskym osadám a vyhosťovanie rumunských a  bulharských Cigánov do ich domovských krajín. Ukazujú to výsledky prieskumu agentúry CSA, ktoré zverejní štvrtkové vydanie denníka Le Parisien. S politikou francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho v tejto otázke súhlasí 48 percent, proti nej je 42 a nevedelo sa vyjadriť 10 percent opýtaných. Podpora vyhosťovania Cigánov je najsilnejšia medzi voličmi pravice (70 percent) a predovšetkým nacionalistického Národného frontu (83 percent).

Podľa vládnych odhadov žije vo Francúzsku približne 15 000 Cigánov, ktorí pricestovali najmä z Rumunska a Bulharska po tom, čo obe tieto krajiny v roku 2007 vstúpili do EÚ. Podľa francúzskych cudzineckých zákonov, ak si občan inej krajiny vo Francúzsku do troch mesiacov nezoženie prácu a bývanie, musí krajinu opustiť. Na základe tohto nariadenia od 28. júla už vyhostili z Francúzska 681 Cigánov.

Zdroj: Tlač

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: