Nepokoje na Luniku IX: Cigáni nechcú karty namiesto peňazí

30. august. 2010 o 12:16 | Kategória: Cigánsky problém, Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na Nepokoje na Luniku IX: Cigáni nechcú karty namiesto peňazí

Protesty a nepokoje včera hýbali cigánskym sídliskom Lunik IX. Jeho obyvatelia nesúhlasia s tzv. bezhotovostnými kartami. Tie majú zaviesť život bez peňazí vo vrecku.

KOŠICE. “Nechceme e-pay karty. Nechceme brať sociálne dávky. Chceme rovnaké práva ako Slováci. Chceme prácu. Diskriminujú nás,” tvrdili včera pri proteste niektorí obyvatelia sídliska.
Išlo o ich reakciu na úvahy o zavádzaní tzv. bezhotovostných kariet ministerstvom práce pre sociálne odkázané spoločenstvá. Ľudia v hmotnej núdzi by si zavedením takéhoto systému vyberali dávky po častiach každý deň. Automaticky by sa im z kariet sťahovali napríklad platby za vodu, elektrinu či plyn. Má ísť o jedno z opatrení na zlepšenie súčasnej situácie Cigánov.
Protesty Cigánov
“Rómovia majú z e-pay kariet strach. Dokonca si myslia, že budú vznikať rezervácie,” povedal Václav Kappel z Rómskej jednoty. S kartami zásadne nesúhlasí. Priznáva však, že nemá v tejto veci dostatok informácií. “Sú také názory, že si Rómovia budú môcť vyberať len 2,5 eura denne, prípadne 15 eur týždenne,” hovorí Kappel.

Prikláňa sa k nemu i starosta Ladislav Šaňa. “Treba vytvárať pracovné príležitosti. Potom budú mať naši Cigáni výhody a štát následne zisky,” povedal. Je zásadne proti kartám. “Ľudia si potrebujú zaplatiť lekárov, dopravu, 3 alebo 4 eurá na deň riešením nie sú,” skonštatoval Šaňa a zopakoval predchádzajúce tvrdenie o diskriminácii. “Nemôžeme predsa vytvárať zákony len pre Rómov.”
Nicholsonová: E-pay karty majú pomôcť
Štátna tajomníčka rezortu práce Lucia Nicholsonová (SaS) s týmito argumentmi nesúhlasí. “E-pay karty nemajú byť zavádzané len pre Rómov, ale pre všetkých poberateľov dávok v hmotnej núdzi,” skonštatovala včera pre Korzár. Podľa nej sú informácie vytrhnuté z kontextu, o diskriminácii sa hovoriť nedá. “E-pay karty majú Rómom pomôcť. Majú ich chrániť pred úžerníkmi, neplatičstvom aj nízkou mierou hospodárnosti.”

Uvedomuje si, že tým sa úžerníctvo úplne nevyrieši. “Je však lepšie nerobiť nič? Toto nie je Arabelin prsteň, že ja ním otočím a úžera zmizne. Úžerníkom potrebujem skomplikovať cestu k peniazom od tých, ktorí živoria,” uzavrela.

E-pay karty sa majú zaviesť začiatkom budúceho roka. “Obrátime sa na Európsku úniu. Nevidíme inú možnosť,” uzavrel starosta Šaňa.

Zdroj: Tlač

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: