Pod Dreveníkom, zapísanom v UNESCO, stavajú cigáni domy

25. júl. 2010 o 20:26 | Kategória: Cigánsky problém, Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na Pod Dreveníkom, zapísanom v UNESCO, stavajú cigáni domy

Atraktívne prírodné prostredie, ticho a žiadni susedia. Ktože by takto nechcel bývať. Prírodná scenéria sa zrejme zapáčila štyrom obyvateľom osady Dobrá Vôľa z obce Žehra, ktorí na úpätí Dreveníka začali stavať domy. Stavajú však bez stavebného povolenia svojvoľne na cudzom pozemku. Okrem toho ide o okraj ochranného pásma národnej prírodnej rezervácie, ktorá je zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

ŽEHRA. Základy štyroch domov a čulý stavebný ruch objavili ochranári zo Správy Národného parku Slovenský raj. Tí okamžite zalarmovali políciu a stavebný úrad. Stavitelia okrem iného porušujú zákon o ochrane prírody a krajiny.

Na úpätí Dreveníka sa nachádza cigánska osada. Už dávnejšie ju mali zrovnať so zemou, preto pre obyvateľov postavili nové byty. “Nestalo sa tak, ale naopak, pribúdajú nové domy postavené načierno. V minulom týždni sme zistili, že niekto začal kopať a stavať základy štyroch domov priamo na úpätí Dreveníka mimo osady. Keď sme upozornili ľudí, ktorí tam pracovali, tak nám odpovedali, že sa nemáme čo starať,” opísal nám situáciu Milan Barlog zo Správy Národného parku Slovenský raj.

Ako ďalej povedal ochranár, základy stavieb sa nachádzajú na území, kde sú vzácne biotopy. Z praktickej stránky sa aj diví stavebníkom, že si vybrali túto lokalitu, pretože tu chýba akákoľvek infraštruktúra, ako napríklad cesta, rozvod vody či elektrickej energie.

Ochranári na internetovom portáli katastrálneho úradu zistili, komu presne pozemky patria. “Na časť z nich nie je vydaný list vlastníctva, čiže aktuálne nie sú známi vlastníci,” povedal M. Barlog. Časť pozemku však vlastní majiteľ zo Spišských Vlách. “Boli za mnou muži zo Žehry, že chcú kúpiť odo mňa pozemok. Lenže na ničom sme sa nedohodli, žiaden predaj sa neuskutočnil. Nedovolil som im ani na pozemku stavať. Budem sa musieť brániť a obrátim sa na právnika,” povedal nám majiteľ Pavol Mních.

Ochranári sú v tomto prípade skeptickí. “Pokiaľ sa nepodarí zastaviť stavby v tom štádiu, v akom sú, teda keď sú postavené iba základy, v budúcnosti to bude asi beznádejné,” povedal svoj názor M. Barlog. Nelichotivým príkladom sú cigánske osady na Spiši, väčšina chatrčí je postavená načierno.

Na Obecnom úrade v Žehre nám starosta Ivan Mižigár (NEKA – na snímke) potvrdil, že nikomu stavebné povolenie nevydali. Netajil, že jeden zo stavebníkov je jeho bratranec. “Počul som, že pozemky si chcú kúpiť. Verím, že situáciu dajú do poriadku,” povedal I. Mižigár.

Korzár v osade hľadal aj stavebníkov. Pri našej návšteve tu doslova zavládla davová psychóza. Domáci nám najprv tvrdili, že stavebníci nie sú doma, potom nám zase kričali, že majú list vlastníctva. Odmietli nám ho však ukázať. “Aké chránené územie, veď sa tam normálne hrajú deti,” kričala nám jedna zo žien na náš argument, že stavby rastú na území, kde sú vzácne biotopy.

Prípadom sa zaoberá stavebný úrad v Spišských Vlachoch aj polícia.

Fakty
Čím je Dreveník vzácny

Dreveník je travertínová kopa tvaru stolovej hory v Hornádskej kotline a národná prírodná rezervácia. Nachádza sa na hraniciach okresov Spišská Nová Ves a Levoča. Toto územie s rozlohou 1 018 186 m2 je chránené od roku 1925. Spolu s neďalekým Spišským hradom je od roku 1993 zaraďovaný medzi lokality svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Rezerváciu spravuje NP Slovenský raj. Kopa bola vytvorená z prameňov minerálnych vôd na tektonickom lome. Vznikol spojením viacerých vápencovo-travertínových kôp (Pažie, Kozia, Ostrá hura). Je najstarším útvarom svojho typu v okolí Spišského Podhradia a najväčším travertínovým územím na Slovensku. Medzi veľký počet skalných útvarov patrí roklina “Peklo” alebo skalné mesto “Kamenný raj”. Na jeho svahoch sa nachádzajú tri jaskyne.
Zdroj: internet
Stavebný zákon
Sankcie za čierne stavby

Podľa stavebného zákona, ten kto sa pustí do čiernej stavby, bez stavebného povolenia, hrozí mu vysoká pokuta. V prípade fyzickej osoby je to až do výšky 33 193 eur (1 milión korún). Právnickej osobe hrozí pokuta do 165 970 eur (5 miliónov korún).

Stavebný úrad môže potom začať aj konanie o dodatkovom stavebnom povolení. Zisťuje však všetky skutočnosti, či je možné takéto povolenie vydať. Ako sa nám podarilo zistiť, v obvode Spišská Nová Ves evidujú jeden prípad, kedy stavebník musel dom postavený načierno dať zbúrať.

Zdroj: tlač

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: