Kto je to profesorka Radičová?

28. júna. 2010 o 12:09 | Kategória: Zaujímavosti | Komentáre vypnuté na Kto je to profesorka Radičová?

Ivetu Radičovú  dnes pozná celé Slovensko. Ako političku. Vie však niekto niečo o jej vedeckej kariére? Ak sa niekto pýši titulom profesor, mal by byť známou vedeckou kapacitou, mal by publikovať, mal by vyučovať, mal by byť odbornou autoritou. Lenže na nejakú z jej kníh je ozaj ťažké naraziť. Pochybnosti vyvstávajú ak sa o jej akademickej dráhe rozprávate s jej bývalými kolegami.
Slovenskí vedátori pri téme „profesorka Radičová“ iba s úškrnom krútia hlavou. Pani profesorka publikuje minimálne, nemá za sebou žiadne významnejšie odborné diela, vo vedeckej sfére nepredstavuje žiadnu autoritu. Pri takýchto hodnoteniach samozrejme vyvstáva otázka, ako sa vlastne mohla stať profesorkou?
Pani spisovateľka
Svoju profesúru získala v roku 2005. Zhodou okolností v tom čase vládla Dzurindova vláda a ona bola najskôr poradkyňou ministra Ľudovíta Kaníka, neskôr dokonca ministerkou. Zvláštna náhoda, ale – stáva sa. Horšie je, že svoju profesúru získala predovšetkým za desať autorských monografií, ktoré uviedla vo svojej publikačnej činnosti. Keď sa však na tieto údajné autorské monografie bližšie pozrieme, zistíme, že vo väčšine prípadov je iba zostavovateľkou. To znamená, že ich nenapísala, iba zozbierala materiály od svojich kolegov, prípadne prispela jedným krátkym príspevkom. Pridaná hodnota? Na profesorku ozaj mizivá.
Navyše, tieto monografie ťažko považovať za seriózne vedecké diela, zväčša ide o brožúrky, ktoré si Radičová vydávala prostredníctvom agentúry S.P.A.C.E., kde dlhé roky pôsobila ako riaditeľka. Zvyšok jej publikačnej činnosti tvoria výskumné správy pre Medzinárodný menový fond, ktoré iba ťažko považovať za vedeckú činnosť. Medzi jej údajnými prácami nájdeme iba dve či tri monografie, ktoré napísala sama. A čo sa hovorí v zákulisí, aj v týchto prípadoch si nadmieru pomáhala textami svojich doktorandov. Nehovoriac o tom, že niektorí jej doktorandi vraj získali titul PhD. závratnou rýchlosťou, v podstate za niekoľko mesiacov. Samozrejme, môže ísť iba o závistlivé reči. Ich dôveryhodnosti však pridáva, že prichádzajú od ľudí, ktorí sú v akademickom prostredí rešpekovanými vedeckými kapacitami.
Čo sa šušká v zákulisí
Vo vedeckej činnosti to u Radičovej rozhodne nie je žiadna sláva, no pani profesorka to možno kompenzuje svojou pedagogickou činnosťou. Že by? Čo sme počuli, tak nie. Je síce garantkou sociálnej práce na jednej bratislavskej fakulte, ale údajne tam doslova nič nerobí – veru, politika je časovo náročná činnosť. Výplatu vraj poberá aj od jednej inej školy z Nitry, tam sa však takisto nepretrhne. Povedzme si úprimne: „Jana Komenská“ to nie je.
Kde teda hľadať  príčiny jej akademických úspechov? Ako to mohla dotiahnuť  až na profesorku? Odpoveď z akademického na túto otázku má viacero interpretácií. Jedna z nich ozaj stojí za to: pani Radičová ešte za bývalého režimu pôsobila na ústave filozofie a sociológie Slovenskej akadémie vied, na ktorého čele stál zarytý stranícky komunista. To však pani Radičovej neprekážalo. Údajne bola nadmieru úslužná – hold, ambície sú ambície. Rozbiehajúcu kariéru však prekazil november 1989. Život je zmena, povedala si budúca pani profesorka a vydala sa inou cestou. Podarilo sa jej dostať pod krídla tvrdo-kapitalistického MMF, ktorému odvtedy oddane slúžila. Z úslužnej „starorežimistky“ sa stala úslužná „novorežimistka“. A vyplatilo sa – MMF sa vie odvďačiť. Dobre platené výskumné správy, granty, podpora pre jej S.P.A.C.E. a napokon, politická podpora. Aké jednoduché!
Pani Radičová je ambiciózny človek. To jej nikto neberie. Vďaka tejto svojej vlastnosti si vybudovala aj svoju vedeckú kariéru. Chýba jediné – výsledkami podložený skutočný vedecký talent. Ten nedosvedčuje nič. Za pani Radičovou sa neskrývajú prelomové vedecké diela, ani príkladná pedagogická činnosť. Za pani Radičovou sa skrýva karierizmus. Táto vlastnosť však z človeka nerobí dobrého akademika. Aj preto sa možno pani Radičová napokon pustila cestou politiky. Tam niekedy ambície stačia.

Roman Novák
Zdro: blog autora


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: