Čo dnes potrebuje naše Slovensko?

28. júna. 2010 o 12:12 | Kategória: Reakcie | Komentáre vypnuté na Čo dnes potrebuje naše Slovensko?

Po tom , ako sa na verejnosť prevalila pravda o Grécku, že v dôsledku nezodpovedného nakladania s verejnými financiami v jednej krajine môžu byť ohrozené aj ekonomiky ďalších štátov  EÚ, sa začala skúmať možnosť, rozdeliť členské krajiny podľa stavu ekonomiky do dvoch kategórii eurozóny. 
Po počiatočnej eufórii a snahách o rýchle rozšírenie EÚ a to aj o ekonomicky slabšie štáty, sa zrazu objavujú návrhy, aby ekonomicky silnejšie štáty EÚ ako Francúzsko, Nemecko, Holandsko, prípadne Fínsko, paralelne s pôvodnou európskou menou začali využívať novú menu, niečo ako „super-euro“. Ekonomicky slabšie štáty ako Grécko, Španielsko, Taliansko, Portugalsko, ale aj Írsko by z dôvodu slabších ekonomík mali zostať mimo tejto silnejšej skupiny, pričom by využívali pôvodné euro. Bohatšie štáty sa tak dnes v období krízy odrazu pokúšajú odpútať od chudobnejších, aby ich v budúcnosti už nemuseli zachraňovať.
Nie je to tak dávno, čo  nás všetkých na Slovensku presvedčovali o jedinečných výhodách spoločnej európskej meny. Pokiaľ si aj niekto dovolil upozorniť na možné riziká, ihneď sa voči nemu spustila masová vlna kritiky a bolo mu vyčítané, že danej problematike vôbec nerozumie.
I keď nie som ekonóm, mám obyčajný, zdravý sedliacky rozum, ktorý mi hovorí, že snahy ekonomicky silných krajín eurozóny o zavedenie „super – eura“ môžu byť veľmi nepriaznivé.
Je zrejmé, že poctivo pracujúci občania ekonomicky slabších štátov sa môžu stať v dôsledku celkového podcenenia situácie zo strany euroúradníkov , ako i nerozumných krokov svojich politikov obeťami nevydareného experimentu. Aj naše Slovensko môže byť onedlho zaplavené množstvom bezcenných peňazí, o ktoré nebude mať nikto záujem.
Mám vážne obavy, že v dôsledku tohto procesu budú opäť podvedení len obyčajní, poctiví pracujúci ľudia, ktorí prídu o svoje celoživotné úspory. Samozrejme, že finanční špekulanti s potrebnými informáciami budú opäť o krok vpredu a dobre na tom zarobia.       
Nech už budúcnosť eura dopadne akokoľvek,  je isté, že i keď dnes na Slovensku chováme veľké množstvo dobre platených politikov, ani jeden z nich nemyslel pri zavádzaní novej meny na zadné dvierka.  Naše Slovenské koruny boli masovo na špecializovaných pracoviskách  skartované na niekoľkomilimetrové pásiky, aby sa z nich následne pod vysokým tlakom lisovali vykurovacie brikety. Takýto prístup, úplnú likvidáciu bývalej Slovenskej meny možno ale označiť za absolútne nelogický a neprezieravý krok. Je známe, že niektoré štáty si  pred zavedením eura podstatnú časť stiahnutých bankoviek svojej bývalej meny preventívne, pre každý prípad odložili.
Prečo tak neurobili aj Slováci? 
Asi u nás opäť pred národnými záujmami zvíťazila túžba zarobiť. Ako je to už na Slovensku zvykom, tak sa pravdepodobne aj na skartovaní a vykurovacích briketách zase niekto dobre nabalil.
A konečne sa na záver dostávam k pointe môjho článku. Čo dnes naše Slovensko potrebuje? Slovensko dnes určite nepotrebuje odborníkov s titulmi, ktorí ho od roku 1989 ničia, rozpredávajú a rozkrádajú. Naše Slovensko dnes v prvom rade v politike potrebuje morálku a zdravý rozum.  Pevne verím, že ak raz naši politici prestanú klamať a kradnúť, väčšina slovenských problémov sa ihneď vyrieši. 

Marián Mišún

Zdroje:
2010-1-1. Nová mena v roku krízy. In: extraplus.sk [cit. 2010-26-6]
Dostupné na: http://www.extraplus.sk/content/view/865

2010-20-6. Dve meny v Európe? Super euro pre silných, slabšie pre ostatných. In: spravy.pravda.sk [cit. 2010-26-6]
Dostupné na: http://spravy.pravda.sk/dve-meny-v-europe-super-euro-pre-silnych-slabsie-pre-ostatnych-p7q-/sk_ekonomika.asp?c=A100620_092151_sk_ekonomika_p01


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: