Cigáni kradnú psích miláčikov – tí končia v guláši

24. júna. 2010 o 16:16 | Kategória: Cigánsky problém, Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na Cigáni kradnú psích miláčikov – tí končia v guláši

Dve susedky z Chminianskych Jakubovian oplakávajú svojich psích miláčikov. Obe tvrdia, že ich štvornohí strážcovia skončili v osade v hrncoch. Polícia zlodeja vypátrala. Je ním 39-ročný Cigán z miestnej osady.

CHMINIANSKE JAKUBOVANY. Eva Sucharová z Chminianskych Jakubovian (okres Prešov) tvrdí, že jej psí miláčik Šmudla skončil na tanieri. “Bol pre nás strážcom i zábavou zároveň. Každé ráno ho môj muž šiel pustiť z reťaze, nech ma príde zobudiť. To bývalo jeho ranné potešenie, oblizovať mi ruky,” vraví 54-ročná žena. Nedávno však pes zmizol. Začali ho hľadať. “O chvíľu prišiel muž s obojkom v ruke, ktorý našiel pár metrov od domu. Na druhý deň aj susedovi ukradli suku.”
V minulosti už pre psa aj zabili
V susedstve mali troch psov, ukradli im jedného. “Sučku Lily už oplakali aj naše deti,” konštatuje 38-ročná Anna Stredňáková. Jej muž počul, ako sa zlodej vlámal do ich dvora, preto zasvietili. Vyjsť z domu sa však báli. V minulosti totiž jeden z cigánskych osadníkov pri krádeži psa zabil jeho majiteľa. Nožom pichol do srdca otca dvoch malých detí.
Zlodeja vypátrali
Eva Sucharová zalarmovala policajtov. Tí zlodeja skutočne vypátrali. Z prečinu porušovania domovej slobody obvinili 39-ročného Cigána z tej istej obce. “Obvinený vstúpil na pozemok jedného z rodinných domov a ukradol psa. Majiteľke spôsobil škodu 50 eur. O deň neskôr ukradol psa aj ďalšej žene, spôsobil takú istú škodu,” informoval zástupca prešovskej krajskej policajnej hovorkyne Daniel Džobanik.
Je na slobode
Ľudia v dedine majú strach. “Policajti ho prišli odfotografovať na mieste činu. Nič som nevnímala, len to, ako šiel môj Šmudla na guľáš ešte v tú noc, ako ho ukradol. Ani nie dvesto metrov od dvora ho surovo podrezal. Ako tu mám žiť, keď na mňa ten človek zazerá, akoby som zjedla psa ja jemu? Policajti mi povedali, že bez obáv, je v podmienke a neopováži sa urobiť nič,” strachuje sa E. Sucharová.

Dodáva, že zlodej denne chodí okolo ich domu: “Pracuje na aktivačných prácach a vodí deti do školy. Má možnosť si v dedine prezrieť, kam sa v noci vyberie.” Podľa E. Sucharovej je život v obci s cigánskymi osadníkmi neznesiteľný: “Správajú sa, akoby bolo všetko ich.”

Osadníci popierajú, že by jedli psov: “To bolo predtým.” Na otázku, či im psie mäso chutí, odvetili: “Keď chcete, dáme vám ochutnať.”
Vraj kradnú “menej”
Starosta obce Jozef Lukáč (Smer, HZDS) tvrdí, že odkedy je on vo funkcii, problémov s krádežami je menej. Pripisuje to najmä terénnej sociálnej práci s osadníkmi.

Obyvatelia obce však majú iný názor: “Už nemajú čo kradnúť. Na záhradách nič nesadíme, ovocné stromy sme vyrúbali a ani žiadne domáce hospodárske zvieratá nechováme.”

Zdroj: Tlač


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: