Cigán usmrtil dôchodkyňu boxerom a nožom

12. máj. 2010 o 12:25 | Kategória: Cigánsky problém, Domáce udalosti | Komentáre vypnuté na Cigán usmrtil dôchodkyňu boxerom a nožom

Košice 12. 5. 2010 –  Šestnásťročný Cigán Oliver z  osady v obci Jasov v okrese Košice-okolie si odvčera odpykáva trest za vraždu dôchodkyne. Za to, že vlani v auguste surovým spôsobom pripravil o život 71-ročnú ženu, keď ho prichytila pri krádeži vo svojom rodinnom dome, strávi za mrežami 10 rokov.

Okresný súd Košice I včera vyniesol rozsudok na základe dohody o vine a treste, ktorú s učňom uzavrel v marci prokurátor. Oliver mal šancu ešte na nižší trest, lebo pri mladistvých horná hranica trestnej sadzby nesmie prevyšovať 7 rokov.    

Prokuratúra však využila ustanovenie zákona, ktoré umožňuje mladistvým uložiť trest do 15 rokov, ak čin spáchajú „zavrhnutiahodným spôsobom” a spôsobia ním „ťažký následok”. Mladík s desiatimi rokmi väzenia súhlasil a pri uzatvorení dohody sa k vražde priznal.

 „Trest je taký, lebo skutok spáchal ako mladistvý. Ak by bol dospelý, za takýto trestný čin sa ukladá 20 až 25 rokov, alebo doživotie,” hovorila sudkyňa po schválení dohody k príbuzným zavraždenej.

Tým také vysvetlenie nestačilo. „Je to mierny trest za jej utrpenie pri zomieraní. Za život by sa malo platiť životom. Matka bola vitálna, mohla ešte ďalej žiť a tešiť sa z rodiny,” hovorila dcéra. 

Keď sa Olivera už chystala odviesť väzenská stráž, mladík sa prihlásil o slovo. „Svoj zločin veľmi ľutujem. V budúcnosti chcem viesť riadny život,” povedal. Dcéru zavraždenej to nahnevalo. „Mal si sa otočiť a odísť preč a nie jej to spraviť,” vravela mu.

Podľa rozsudku sa Cigán kradnúť vybral spolu s rovesníkom Rolandom, ktorý zostal dávať vonku pozor. Oliver preskočil plot a vošiel do domu cez nezamknuté dvere. Stará žena ho vyrušila pri prehľadávaní vecí. Začal ju udierať kovovým boxerom do hlavy a potom ju 24-krát bodol nožom.

Súd čaká aj Rolanda, s ktorým si Oliver rozdelil 26 eur z peňaženky dôchodkyne. Okrem krádeže je obvinený aj z neoznámenia trestného činu. O tom, že v dome leží mŕtva žena, sa dozvedel ešte v ten deň večer, keď sa na miesto činu s Oliverom a ďalšími dvoma chlapcami z osady vrátili a ukradli keramické a drevené sošky.

Polícia deň po vražde osadu v Jasove obsadila. K zhromaždeným prehovoril zástupca krajského policajného riaditeľa a žiadal ich, aby spolupracovali a vydali páchateľov. Policajti vtedy odviedli z osady štyroch chlapcov, aby „podali vysvetlenie”.

Boli medzi nimi aj Oliver a Roland. Ešte v ten deň všetkých predvedených prepustili. Obvinenie prišlo po dvoch mesiacoch. Chlapcov usvedčili odtlačky topánok a biologické stopy v dome a okolí. V osade sa našla aj časť ukradnutých vecí.

Zdroj: talč

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: