Kosovská vláda chystá etnické čistky voči Srbom

25. marca. 2010 o 20:38 | Kategória: Kosovo, Zahraničné udalosti | Komentáre vypnuté na Kosovská vláda chystá etnické čistky voči Srbom

Kosovská Mitrovica 24. 3. 2010 – Niekoľko tisíc Srbov v  stredu v severnej časti Kosova protestovalo proti najnovším plánom vlády v Prištine v otázke menšinovej politiky, ktoré považujú za  nepriateľské. “Stratégia je obrovským podvodom… jej cieľom je etnicky vyčistiť severné Kosovo od Srbov,” povedal na zhromaždení líder kosovských Srbov Radenko Radenkovič. Varoval, že Srbi, ktorých počet odhadujú v Kosove na asi 40 tisíc, “to nedovolia”.
Kosovská vláda spomínaný plán predstavila začiatkom marca. Jeho oficiálnym cieľom je inštitucionálne integrovať Srbmi obývanú severnú časť krajiny. Srbi s tým však nesúhlasia a autoritu ústredných orgánov v  Prištine rovnako ako voľby v krajine dlhodobo neuznávajú.
Juhosrbská provincia obývaná prevažne etnickými Albáncami v  roku 2008 jednostranne nezákonne vyhlásila nezávislosť aj napriek ostrým protestom zo strany Belehradu, ktorý prisľúbil, že sa nikdy nevzdá nárokov na  toto územie. Nezávislosť Kosova doteraz v rozpore zo zákonom uznalo 65 krajín vrátane USA a s výnimkou piatich aj väčšina štátov EÚ.

Zdroj: tlač


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: