Elfriede Jelinek – vzor dnešnej doby

24. februára. 2010 o 23:02 | Kategória: Reakcie | Komentáre vypnuté na Elfriede Jelinek – vzor dnešnej doby

Ešte ani nestihol vychladnúť na týchto stránkach text článku “Kam kráčaš, slovenská kultúra” a už tu máme ďalší dôkaz, kam naozaj smeruje. 23. februára 2010 vyšiel na stránkach SME rozhovor s “kontroverznou spisovateľkou” a komunistkou Elfriede Jelinek, ktorú som vypichol ako príklad nevkusu a amorálnosti. Text rozhovoru môžete nájsť tu: Jelinek: Viem písať iba proti niečomu

Celý rozhovor mi silne pripomína texty, na ktoré upozorňoval už Henry Ford. Ponižovanie národa, zasievanie myšlienok rozvracajúcich kresťanské morálne hodnoty a vyzdvihovanie určitých skupín ľudí. Tomu nasvedčuje aj ocenenie Nobelovou cenou za literatúru. V posledných desaťročiach je to ale záležitosť politická. U politikov nominácie a kandidátov ale presadzujú určití lobbisti. Potom aj dochádza k takýmto lapsusom. Nie je to nič prekvapivé, ak si uvedomíme, že Nobelovu cenu za mier dostal prezident, ktorý vedie vojny po celom svete. Zvrátený svet. Niečo svedčí o nej aj to, že získala cenu Franza Kafku. Podarilo sa zakázať hranie jej diel a publikovanie jej kníh dokonca dva krát (1995 a 2000). Sionistická lobby ale nakoniec presadila svoje.

Vo svojich dielach nám slečna Jelinek podsúva hnijúce mäso hemžiace sa červami nevkusu. Jej prívrženci nám to prezentujú ako vrcholnú delikatesu. Nájdu sa ľudia, ktorí ochutnajú túto páchnucu masu. Ale len naozaj morálne silná osoba dokáže dostať von zo seba túto špinu. Ostatným sa červy tejto nakazenej potravy zavŕtajú do vnútorností a rozožierajú ich zaživa. Popri tejto autorke sa aj alkoholické diela Václava Havla zdajú ako vrchol umenia.

Nie je náhoda, že 21. februára 2010 vyšiel od tej istej autorky, ako na SME, oslavný článok na serveri idnes.cz: Slavná spisovatelka Elfriede Jelineková: Dodnes mě těší, že populista Haider mnou opovrhoval. Jörg Haider veľmi dobre vedel, o čo ide a bojoval proti tomu všetkými silami. Slečna Jelinek si stále neodpustí ani útoky na zosnulých. Veď ako by mohla, keď ani nemiluje rodnú vlasť a Rakúsko nepokladá za svoj domov. V tomto článku je ale v závere aspoň jasne uvedené, že české divadlá pripravujú na tento rok dve diela tejto autorky – “Čo sa stalo, keď Nora opustila svojho manžela alebo opory spoločností” a “Bambiland”.

Je viac než isté, že niektorá slovenská “kultúrna” inštitúcia už má v dramaturgickom pláne dielo tejto osoby. Preto treba s dostatočným predstihom urobiť poriadne PR, aby prišlo aspoň pár ľudí. V Štátnom divadle Košice uviedli v minulej sezóne od tejto autorky dielo “Čo sa stalo, keď Nora opustila svojho manžela alebo opory spoločností” a podľa môjho názoru to bol totálny prepadák. Minimálne z hľadiska dramaturgickej skladby – uviesť také dielo je vrcholom nevkusu. Pokiaľ si chcete urobiť názor na tvorbu tejto autorky, skúste si prečítať nejaké dielo (do slovenčiny bolo našťastie preložené iba jedno) alebo navštívte divadlo. Určite v blízkej dobe niektoré “slovenské” divadlo chystá premiéru.

Osobne odporúčam privodiť si nevoľnosť jednoduchším spôsobom, napríklad opicou. Taká nevoľnosť aj našťastie rýchlejšie odoznie.

Erich Vinclav
Zdroj: svornost.org


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: