Rozhovor s Pavlom Kolesárom „Kórejcovi som dal facku, lebo si ju zaslúžil“

21. februára. 2010 o 20:00 | Kategória: Domáce udalosti, Reakcie, Zaujímavosti | Komentáre vypnuté na Rozhovor s Pavlom Kolesárom „Kórejcovi som dal facku, lebo si ju zaslúžil“

Nedávno celým slovenskom preletela správa, opisujúca mladého robotníka z Hnúšte, ktorý dal zaucho svojmu kórejskému nadriadenému, lebo už nezniesol jeho šikanu. V súvislosti s touto udalosťou slovenské masmédia naznačili, že v kórejskej firme YURA, pôsobiacej na Slovensku , panujú neznesiteľné pracovné podmienky. 
Keďže ale zo strany slovenských médií  často dochádza ku skresľovaniu informácii, rozhodol som sa sám na vlastnú päsť absolvovať cestu do Hnúšte. Mojim prvoradým cieľom bolo zistiť to, čo sa skutočne stalo. Stretol som sa s hlavným aktérom spomenutého incidentu, 20-ročným Pavlom Kolesárom z Hnúšte. Po osobnom stretnutí s Pavlom, som uskutočnil aj niekoľko osobných rozhovorov s miestnymi občanmi.
• Mohol by si sa nám stručne predstaviť?
-Volám sa Pavel Kolesár, mám 20 rokov, vyštudoval som Strednú odbornú školu dopravnú s maturitou. Som úplne obyčajný chalan, ktorý rád športuje a chodí na ryby.
 • Aký máš pocit z toho, že sa takmer po celom Slovensku  rozšírila správa o tvojom konflikte s nadriadeným?
-No vzhľadom k tomu, že väčšina z ľudí, ktorí poznajú skutočné pomery vo firme YURA ,mi vyjadrilo podporu, tak sa cítim dobre. Za dôkaz správnosti môjho činu pokladám aj spontánnu reakciu väčšiny kolegov, ktorí mi hneď po tom ,ako som mu dal facku,  začali tlieskať. Bolo len otázkou času, kedy niekomu z robotníkov prasknú nervy. Väčšina zamestnancov je tam vystavených obrovskému psychickému tlaku. Veď ľudia tam pracujú ako novodobí otroci, z práce sa vracajú úplne vyčerpaní a nervózni.
       I keď nás v poslednom období neustále nútili robiť nadčasy a viacerí ľudia už ani nevládali   stáť na nohách, výplaty boli čoraz nižšie. Keď som sa chcel o neznesiteľných pracovných podmienkach porozprávať s nadriadeným, tak ma ignoroval a správal sa arogantne. To ma nahnevalo a preto som mu dal facku.
 • Čo ťa priviedlo do firmy YURA?
 –  Ako národne založený človek som bol vždy proti ľuďom, ktorí len parazitujú, či už na rodičoch, alebo na štáte. Keďže som nemal záujem stať sa rovnakým parazitom akí mi vždy vadili,  hneď po skončení školy som šiel pracovať. Nechcel som ísť však moc ďaleko, povedzme niekde do Bratislavy, zbytočne by som precestoval a platil za  stravu a ubytovanie. V Hnúšti a v okolí je vysoká nezamestnanosť a tak som po skončení školy ani nemal moc na výber . Vo firme YURA som mal spočiatku pri nástupe čistý zárobok okolo 12500,- Sk. Peniaze, ktoré mi zostávali potom,  keď som rodičom prispel 3000,- Sk na bývanie, mi v pohode stačili. 
 • V súčasnosti si sa stal  nezamestnaným, čo s tým budeš robiť?
-Jednoznačne chcem ísť čím skôr pracovať. Pokiaľ ale budem nezamestnaný, tak chcem využiť voľno a konečne  sa povenovať aj samému sebe. Chcem chodiť opäť na ryby, začať posilňovať a viac športovať.
 • Pokladáš súčasné platy robotníkov vo firme  YURA za primerané pracovnému zaťaženiu?
 -Určite nie. Spočiatku, keď som nastúpil, robili sme zväčša 8 hodinové smeny, pričom platili okolo 12500,- Sk mesačne, to sa ešte dalo. V súčasnosti  je to ale čo sa týka platu totálna  bieda.
 Vo firme YURA začali evidentne uplatňovať princíp, za viac práce menej pláce. Ľudia takmer neprestajne ťahajú12-tky a sú šťastní ,ak na výplatu uvidia aspoň 300,- EUR, teda 9000,- Sk.
 A k tomu musím pripomenúť šikanu v podobe bránenia v odchode z práce i po skončení pracovnej doby a stále stupňujúce požiadavky na vyšší výkon. Ľudia sú tam na pokraji zrútenia. 
 • Zaujímal sa už niekto z čelných politických predstaviteľov, prípadne z odborov, o pracovné pomery vo firme YURA?
-Čo ja viem tak nie. Niektorí z mojich kolegov už podali aj sťažnosti, ale ako je dnes na Slovensku zvykom, nikto sa o robotníkov nezaujíma.
• Ako  hodnotíš súčasné postavenie robotníckej triedy na Slovensku ?
-Situácia  z môjho pohľadu je taká, že ľudia chcú pracovať a boja sa o robotu. Na Slovensku dnes chýbajú zamestnávatelia tipu Henri Ford, alebo Tomáš Baťa. Každý z našich podnikateľov by dnes chcel len rýchlo za každú cenu zbohatnúť. Na záujmy robotníckej triedy sa na Slovensku už takmer vôbec nehladí. Robotníci sú dnes v pozícii novodobých otrokov.
• Ľutuješ facku, ktorú si dal svojmu nadriadenému?
– Tú facku určite neľutujem, lebo si ju zaslúžil. Aspoň Kórejci vidia, že nie všetci Slováci si nechajú skákať po hlave. Niektorí z mojich bývalých kolegov dokonca hovoria, že facka mala na dotyčného pána z Kórey výchovný charakter a jeho správanie sa voči robotníkom výrazne zlepšilo. Veď oni nám bránili odísť po pracovnej dobe, zamkli dvere a prikázali nám robiť ďalej.     
 • Zúčastníš sa našej pripravovanej protestnej akcie v Hnúšti proti šikanovaniu slovenských robotníkov?
– Bohužiaľ pravdepodobne nie. V súčasnosti mám trochu zdravotné problémy a som na PN. Ak by sa mi ale zdravotný stav zlepšil, tak určite prídem.  Verím však, že na spomenutej akcie sa určite zúčastnia mnohí moji kamaráti z Hnúšte a okolia.
 
Róbert Herik (19), Hnúšťa, bývalý zamestnanec firmy YURA,
Myslíte si, že facka, ktorú dal šikanovaný slovenský robotník svojmu kórejskému nadriadenému, bola oprávnená?
Určite áno. Bol som tam. Bolo to výborné, ľudia mu tlieskali.  
Pokladáte plácu vo firme YURA za primeranú pracovnému zaťaženiu?
Takú žobračenku si môžu nechať. Vystatujú sa aké dávajú platy a pritom ľuďom dávajú za 12-tky ledva minimálnu mzdu.
Ako hodnotíte súčasné postavenie robotníckej triedy na Slovensku?    
Je to bieda. No ale ak sa človek snaží, tak sa to dá. Určite ale nie vo firme YURA.

Renáta(33), Hnúšťa, pracovníčka v oblasti služieb
Myslíte si, že facka ktorú dal šikanovaný slovenský robotník svojmu kórejskému nadriadenému, bola oprávnená?
O tej facke som počula, ale neviem sa k tomu vyjadriť.
Pokladáte plácu vo firme YURA za primeranú pracovnému zaťaženiu?
Plácu pokladám jednoznačne za nepostačujúcu. Vo firme pracujú aj moje kamarátky a čo som od nich počula, tak sú vystavené obrovskému psychickému tlaku. Ono to nie je vôbec sranda, keď má žena malé deti a musí pracovať 12 hodín a potom dostane len minimálnu mzdu.
Ako hodnotíte súčasné postavenie robotníckej triedy na Slovensku?    
Je to zlé.

Jozef (48) , Hnúšťa, robotník
Myslíte si, že facka ktorú dal šikanovaný slovenský robotník svojmu kórejskému nadriadenému, bola oprávnená?
To neviem, ja tam nepracujem. Niekedy by si ale facku zaslúžili naši nadriadení. Jednoznačne si ale myslím, že ak chcú Kórejci pracovať na Slovensku, mali by rešpektovať naše pravidlá a naše zákony.
Pokladáte plácu vo firme YURA za primeranú pracovnému zaťaženiu?
Neviem, ja tam nepracuje, som z inej firmy.
Ako hodnotíte súčasné postavenie robotníckej triedy na Slovensku?    
Zle, ale som  rád, že mám robotu.

Záver ankety
Celkovo môžem zhodnotiť, že i keď sa zo 40 opýtaných občanov Hnúšte v prípade spomenutej facky nadriadenému a platových pomerov väčšina nevedela vyjadriť, tak na otázku „Ako hodnotíte súčasné postavenie robotníckej triedy na Slovensku?“ sa respondenti vo všetkých prípadoch zhodli, že postavenie robotníckej triedy na Slovensku nie je dobré.  

Postoj ľudí na internete
Po uverejnení článku v Novom Čase o konflikte, ktorý skončil fackou a zlomenými okuliarmi , podľa informácií uverejnených na webovej stránke www.cas.sk sa na internete rozpútala búrlivá diskusia. Väčšina diskutujúcich údajne podporila Pavla, pričom tvrdia, že takáto situácia nie je iba v Hnúšti. Vraj viacerí slovenskí zamestnávatelia sa správajú ako novodobí otrokári.
• „Dúfam, že sa s týmto novodobým otrokárstvom niečo spraví – a zatlieskal by som aj ja!“ cauttion
• „Konečne niekto, kto našiel odvahu postaviť sa zotročovaniu ľudí. Myslím si, že keď ľudia naberú odvahu, tak budú lietať nielen facky, a nielen v kórejských firmách…“ jozefx
• “Zaslúžil si ju, gratulujem k odvahe.“ somoni
• „Pre mňa si hrdina, držím palce a verím, že si prácu nájdeš.“ lora
• „Som na neho rovnako hrdý ako na Rusku Kuzminovú, ktorá nám získala zlatú z olympiády.“ zemo

Marián Mišun
Člen prípravného výboru politickej strany NAŠE SLOVENSKO

Zdroje:
2010-16-2. Pavel dal facku šéfovi z Kórey: Na firmu si posvieti inšpektorát práce!. In: cas.sk [cit. 2010-20-2] Dostupné na:http://www.cas.sk/clanok/151931/pavel-dal-facku-sefovi-z-korey-na-firmu-si-posvieti-inspektorat-prace.html

(Na fotografii dole – Pevel Kolesár a Marián Mišúň)             


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: