Máme európskeho prezidenta

25. novembra. 2009 o 13:29 | Kategória: Reakcie, Zahraničné udalosti | Komentáre vypnuté na Máme európskeho prezidenta

Európska únia má prvého europrezidenta a šéfku diplomacie. Predsedom Európskej rady bude belgický premiér Herman Van Rompuy. Ministerkou zahraničia EÚ bude britská eurokomisárka pre obchod Catherine Ashtonová.
So vznikom oboch nových funkcií počíta Lisabonská zmluva, ktorá začne platiť 1. decembra. Úloha europrezidenta však zatiaľ nie je úplne jasná. Mal by dva a pol roka hlavne predsedať summitom EÚ. Ako to bude s jeho zastupovaním Únie v zahraničí sa nevie. Tieto povinnosti bude musieť plniť predovšetkým Ashtonová, ktorá bude v novej funkcii päť rokov.
Takže EÚ má prezidenta. Pre poriadok len pripomeniem čo to znamená:
– Európsky prezident bol „zvolený“ spôsobom, ktorý zo všetkého najviac pripomína voľbu cisára zborom kurfirstvo. Verejnosť mala privilégium sledovať rokovanie z médií bez seba menšej možnosti do voľby akokoľvek zasiahnuť.

O „našom“ novom prezidentovi nevieme skoro nič. Bol nám pridelený na základe vnútorných jednaniach niekým v Bruselu. To, že ho vôbec nikto nepozná nie je žiaden problém.

– Jedna z mála informácii o novom euro prezidentovi tvrdí, že nie je proti zavedeniu celoeurópskych daní. To zrejme znamená, že tí z nás, ktorí ešte platia dane, sa za čas vyžmýkajú ešte viac. Nakoľko správny euro optimista (ako je známe z množstva osobných skúseností) dane neplatí, naopak, žije z dotácii, štátnych platov a podobných prídelov.
Až nastane konflikt medzi Francúzskom a SR, alebo medzi Nemeckom a ČR, na akú stranu sa asi pán euro prezident najskôr prikloní? Na stranu malého štátu v strednej Európe? Vážne si niekto myslí, že bude nestaraný?
Tí z vás, drahí euro optimisti, ktorí tvrdíte, že záujmy malej časti musia ustúpiť záujmu veľkého celku – nájdite si na Googlu, kto hlásal toto heslo „Gemeinnutz geht vor Eigennutz.“ Teda „Spoločný záujem má prednosť pred vlastným záujmom.“
Možno vás to prekvapí, alebo neprekvapí…

Zdroj: internet

Suvisiace – http://dolezite.sk/Novy_evropsky_prezident_chce_celoevropske_dane.html


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: