Európska únia verzus Spojené štáty americké

30. septembra. 2009 o 15:53 | Kategória: Reakcie | Komentáre vypnuté na Európska únia verzus Spojené štáty americké

europavzusaV európskej únii je v súčastnosti 27 štátov a viac ako 30 národov. Je vôbec možné aby takáto pestrá spoločnosť ľudí fungovala v rámci jednotných pravidiel a zákonov? Prečo sa únia tak veľmi usiluje o multikulturalizáciu? Áno, mame vo svete jeden neslávny príklad toho, ako vyzerá naozajstná ,,multikultúrna“ spoločnosť. A pýtam sa: naozaj tu potrebujeme druhé USA?
Viem, že dnes je mimoriadne ,,in“ napodobňovať USA a americký spôsob života, ale nechápem prečo? Po prvé, americká kultúra nie je ani americká, ani kultúra. A už vôbec nie je multikultúrna. Pretože, keď žije toľko rôznych ľudí v jednom celku, ani jeden si nemôže zachovať svoju identitu. Zmiešaním všetkých možných farieb, nech sú akékoľvek krásne, nedostanete dúhu, ale len divnú sivú farbu. Tak isto je to v Amerike. Keď postavíte McDonald na každej ulici sveta , nevytvoríte tým diverzitu. Práve naopak.
USA je najväčším ničiteľom životného prostredia. Majú tiež najvyššiu kriminalitu. Počet civilných obetí amerických vojen môže pokojne konkurovať obetiam 2.svetovej vojny. A čo myslíte, kde vypukli obe svetové hospodárske krízy?
USA nie sú ani demokratické, ani slobodné. Ja by som sa rozhodne necítila slobodne v štáte, kde každú chvíľu vybuchne nejaká bomba a kde sa moje dieťa môže stať obeťou šialeného 13-rocneho spolužiaka. O americkom vzdelaní radšej pomlčím. Veď 80% študentov na prestížnych univerzitách ako Harvard či Yale tvoria aj tak cudzinci. Netúžim ani bývať v nejakom zasmradenom meste ako je úžasný New York a tráviť 5 hodín denne v zápchach (samozrejme so zapnutým motorom)
Ak ma niekto pravo nazvať sa Američanom, sú to jedine zvyšky indiánskych kmeňov, ktorým sa podarilo prežiť stovky rokov trvajúcu genocídu. Ako sa asi cítia, keď vidia že krajina ich otcov je takto drancovaná? Kde sú silné slová o spolunažívaní národov, pokiaľ ide o nich?. Chceme dopadnúť rovnako? Chceme my, povodni Európania, zaniknúť v prívale iných kultúr? To sa týka aj jednotlivých štátov… Naše deti vyrastajú na ,,idoloch“ ako sú Paris Hilton či 50cent, a pritom netušia, kto boli Anton Bernolák alebo Žofia Bosniaková. Chodia do anglických či nemeckých škôlok a škôl, ale vo svojom rodnom jazyku nevedia ani narátať do 5. Nehovorím, že učenie sa cudzích jazykov je zlé, ale určite nie na úkor slovenčiny.
Vstupom do EÚ sme akoby zahodili to, čo bolo naše a prijali sme čosi ,,európske“, čo je spoločné, ale zároveň každému cudzie.(napr. euro, európska hymna,….)
Ďalej náboženstvo. EÚ sa snaží o čo najväčšiu liberalizáciu vo všetkých oblastiach života. Nezaujíma ju, že to, čo je normálne v Holandsku (enormná migrácia z moslimských krajín, legalizácia marihuany či registrované partnerstvá homosexuálov), môže v krajinách ako je Slovensko alebo Poľsko, kde je oficiálne 85% populácie kresťanov, vyvolať vlnu nevôle. Ak napr. nejaká babka na tradične katolíckej Orave bude namietať proti takémuto úpadku morálky, môže byt ešte obvinená z rasizmu a netolerancie len preto, že bola inak vychovaná. A skutočnosť, že v Londýne je najpopulárnejším menom pre bábätká Mohamed, hovorí sama za seba.
A ešte je tu jedna vec. Ako hlavný prínos EÚ býva často spomínaný voľný pohyb osôb , štúdium a práca v zahraničí. To prinesie Slovensku zas len negatíva-obrovský odliv mladých ľudí na Západ. Ja už naozaj neviem, ako má Slovensko v EÚ prosperovať, keď všetci inteligentní a talentovaní obyvatelia odídu s vidinou lepšieho zárobku preč. Pritom keď vezmeme do úvahy vyššie životné náklady a fakt, že len malo z nich nastúpi na naozaj lukratívne miesta (mnohí ostanú len pri opatrovaní detí), až tak veľa nezískajú.
Navyše, od Nežnej revolúcie a pádu komunizmu sme neboli nijak obmedzovaní v cestovaní do zahraničia, takže kto bol naozaj šikovný, mal šancu uspieť aj za hranicami. Na tom, že dostal zväčša podradné miesto, nič nezmení ani naše členstvo v Európskej únii. Pre tú  sme stále zaostalým národom z východného bloku…

T.M.


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: