Do predaja orgánov kosovských Srbov bol zapojený aj terajší premiér Thaci

8. apríl. 2008 o 0:51 | Kategória: Kosovo, Zahraničné udalosti | Komentáre vypnuté na Do predaja orgánov kosovských Srbov bol zapojený aj terajší premiér Thaci

Bývalí velitelia Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) vrátane súčasného premiéra Hashima Thaciho unášali srbských mužov a následne predávali ich orgány medzinárodným priekupníkom. Tieto skutočnosti zverejnila bývalá hlavná žalobkyňa haagskeho tribunálu Carla del Ponte vo svojej knihe. Informovali dnes o tom ruské médiá.

Tvrdenia del Ponte z jej knihy pod názvom Lov dali podnet na to, aby belehradský súd začal vyšetrovania prípadov únosu približne 300 mladých Srbov v lete 1999. Podľa del Ponte ich následne previezli do Albánska a odobrali im orgány, uviedol ruský server pravda.ru.  Na týchto zločinoch sa mali podieľať aj vtedajší lídri UCK, medzi nimi aj predseda kosovskej vlády Hashim Thaci. Ten sa podľa svojich odporcov dopustil viacerých zločinov proti kosovským Srbom počas svojho pôsobenia na čele UCK.

Predseda Zväzu rodín nezvestných kosovských Srbov Simo Spasič uviedol, že sa s del Ponte niekoľkokrát stretol a odovzdal jej dokumenty s dôkazmi o únosoch a vraždách Srbov na území Kosova. Sama vtedy navštívila albánske mesto Burel a dom, kde zajatcom odoberali orgány. V jednej izbe objavili rôzne lieky a stopy po krvi, napriek tomu však vyšetrovanie pre nedostatok dôkazov nepokračovalo.

Podľa belehradských médií sa mnoho srbských organizácií pokúšalo dať Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) podnet na prešetrenie zločinov, ktorých sa dopustili kosovskí Albánci. Zostavili dokonca podrobné mapy s údajnými lokáciami koncentračných táborov v Kosove i Albánsku. Žiadne vyšetrovanie sa však nezačalo.

Podľa belehradských médií kontroloval obchod s orgánmi kosovských Srbov sám Thaci, ktorý na tom zarobil milióny dolárov. Počas procesu s bývalým juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom sa to pokúšala povedať aj bývalá sudkyňa okresného súdu v Prištine Danica Marinovičová. Uviedla tiež, že misia OSN v Kosove (UNMIK), na čele ktorej bol vtedy súčasný šéf francúzskej diplomacie Bernard Kouchner, zakázala vyšetrovanie zmiznutí a únosov.

Bývalá hovorkyňa ICTY Florence Hartmannová v jednom z rozhovorov uviedla, že to boli práve členovia UNMIK, ktorí nedovolili “železnej Carle” začať trestné stíhanie proti Albáncom, ktorí unášali ľudí a predávali ich orgány.
http://www.sme.sk/c/3807902/Rusko-Do-predaja-organov-kosovskych-Srbov-bol-zapojeny-aj-terajsi-premier-Thaci.html
KLA predávala telesné orgány kosovských Srbov 
Zástupca srbskej prokuratúry  Vladimír Vukčevič, ktorý ma na starosti vojnové zločiny povedal, že Srbsko obdržalo dôvernú informáciu od vyšetrovateľov tribunálu v Hágu a budú sa zaoberať vyšetrovaním obvinení, že v čase bombardovania Srbska v roku 1999 a po ňom kosovskí Albánci predávali v Albánsku telesné orgány kosovských Srbov.

“Preverujeme istú neformálne získanú informáciu, že v roku 1999 odoslali do Albánska dve nákladné autá, plné kosovských Srbov”, povedal. Podľa týchto zdrojov existujú neregistrované masové hroby, kde sú pochovaní Srbi. zavraždení v Albánsku.

Bývalá predsedkyňa medzinárodného súdu v Hágu Carla Del Ponteová v knihe pod názvom “Poľovačka”, ktorá má vyjsť 3. apríla v Taliansku konštatuje, že počas vyšetrovania vojnových zločinov, ktorých sa dopustila KLA voči Srbom a iným ne-Albáncom, úrad prokuratúry informovali, že osoby, zmiznuté počas konfliktu v Kosove, použili v pašeráckej operácii ako zdroj telesných orgánov.

Úrad sa dostal k informácii, že vyšetrovateľom UMNIK a vrchnosti skupina hodnoverných novinárov povedala, že kosovskí Albánci v lete 1999 prepravili v nákladných autách 300 srbských a iných ne-albánskych rukojemníkov do severného Albánska. Týchto najprv väzniliv táboroch na takých miestach ako Kukes a Tropoje.

Novinári povedali, že mladších a telesne zdatných väzňov vyšetrovali lekári, tí dostávali potravu a nebili ich. Potom ich držali vo väzbe a v strediskách Burel a v okolitej oblasti. Istú skupinu držali v barakoch za žltým domom asi 20 km na juh od Burela. Jednaz miestností žltého domu slúžila ako operačná sála, kde lekári vyberali väzňom telesné orgány. Potom ich posielali do zahraničia z letiska Rinas v blízkosti hlavného mesta Tirana a predávali ich na transplantáciu pacientom, schopným zaplatiť.

Denník Večerenje novosti prináša bližšie detaily o knihe, v ktorej sa uvádza, že v roku 2003 sa vybrali do žltého domu vyšetrovalia z Hágu, UMNIK-u a niekoľko novinárov, spolu s albánskym prokurátorom. Del Ponteová o inkriminovanom dome píše: “Teraz je biely. I keď vyšetrovatelia našli stopy po žltej farbe, majiteľ tvrdí, že ho nepremaľoval.” V blízkosti domu našli zvyšky gázy, použité injekčné striekačky, dve vrecúška z umelej hmoty, používané na infúzie, “petrifikované blato”, prázdne fľaštičky od liekov, vrátane liekov na uvoľňovanie svalstva, používané počas operácií. V samotnom dome našli v jednej miestnosti na stenách a na dlážke stopy po krvi. Obdĺžnikovitý priestor veľkosti 180 x 60 cm bol čistý.

Majiteľ domu ponúkol vyšetrovateľom niekoľko vysvetlení, pokiaľ ide o krvavé stopy. Najprv povedal, že jeho manželka v tej miestnosti pred rokmi rodila. Ale keď žena povedala, že všetky tri deti sa narodili niekde inde, potom tvrdil, že rodina zvykla na moslimské sviatky v tej miestnosti zabíjať domáce zvieratá.
Ponteová ďalej píše, že pokiaľ ide o albánskeho prokurátora, ten sa pochválil, že niekoľko jeho bratancov bolo v KLA. Vraj povedal: “Tu nie sú žiadne hroby Srbov. Ale ak previezli Srbov cez hranicu a potom ich zabili, urobili správne.” Ponteová ďalej píše, že detektívi sa napokon museli prípadu vzdať, pretože ďalšie vyšetrovanie sa ukázalo byť “nemožné”.

“KLA sold Kosovo Serb organs in Albania”
B 92 News, Beta
http://www.b92.net/eng/news/crimes-article.php?yyyy=2008&mm=03&dd=21&nav_id=48671

Zdroj: prop.sk

Reklamy


Entries a komentáre feeds.

%d bloggers like this: