Boli tu Vandali!

28. februára. 2008 o 2:12 | Kategória: Projekt Studnica | Komentáre vypnuté na Boli tu Vandali!

vykopavky.jpgNa území dnešného Popradu sa už vo štvrtom storočí pohyboval kmeň Vandalov. Dôkazom toho je kniežacia hrobka, ktorej poklady od júla 2006 až do 30.10.2006 v Poprade- Matejovciach odkrýval tím archeológov z niekoľkých krajín. Podľa nich ide o unikátny objav v rámci celej Európy.
Drevenú hrobku s rozmermi 3,9 x 2,6 metra objavil na minulého roka náhodou bagrista pri výkopových prácach v areáli priemyselného parku. „Objav tejto hrobky má pre Európu taký význam, ako pre dejiny Egypta objavenie hrobky Tutanchamóna,“ tvrdí archeológ Podtatranského múzea v Poprade Peter Roth. Podľa jeho slov v hrobke bol pravdepodobne pochovaný náčelník. Našlo sa z neho aj pár kostí. Žiaľ, väčšiu časť cenných predmetov, ktoré uložili k mŕtvemu do hrobky, ukoristili vykrádači hrobov. Stalo sa tak v druhej polovici 5. storočia.

Napriek tomu sa archeológom podarilo objaviť drevený mobiliár, mosadzné vedro, niekoľko nádob a zlatú mincu, datovanú do roku 380. Po vykrádačoch tu ostali sekery a lopaty.

Práve minca podporila odhady odborníkov, že hrobka pochádza zo 4. storočia. A prečo sa zachovala v takom dobrom stave vyše 1 700 rokov? „Vonkajšia komora je postavená z väčšej časti z červeného smreka. Ten je veľmi odolný voči rôznym vplyvom,“ povedala archeobotanička Mária Hajnalová. Hrobku archeológovia zakonzervujú a prenesú do Podtatranského múzea, kde bude vystavená.

K tomuto článku je dôležité poznamenať, že kmeň Vandalov, ktorému bol do nedávna prisudzovaný germnaský pôvod, je podla najnovších poznaktkov a zistení pôvodu slovanského. Tento nález len potvrdzuje teóriu o tom, že Slováci (Sloveni) – Slovania sú pôvodné obyvateľstvo, minimálne stredného a východného Slovenska. Zároveň je nesporné, že územie Slovenska patrilo k rozsiahlej pravlasti Slovanov.


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: