Škótski nacionalisti na vrchole popularity

31. októbra. 2007 o 13:35 | Kategória: Zahraničné udalosti | Komentáre vypnuté na Škótski nacionalisti na vrchole popularity

scotland.png

Škótski nacionalisti oslavujú úspech svojich 160 dní u moci v Škótsku v rámci svojho výročného kongresu, ktorý sa práve koná v horskom letovisku Aviemore na škótskej vysočine.

V tomto roku na jar prehrala v Škótsku voľby Labouristická strana v prospech Škótskych nacionalistov, a to o jeden hlas. Od tej doby vládnu v Škótsku práve nacionalisti a občanom sa ich vláda veľmi páči – zaviedli totiž celú radu opatrení, ktoré pomáhajú ľuďom. Zverejnili niekoľko dramatických politických rozhodnutí, medzi inými aj to, že podporia rozvoj škótskych univerzít čiastkou 100 miliónov libier.
Zrušili nezmyselné a nepopulárne mýtne na veľkých mostoch cez rieky Forth a Tay a odstránili „absolventskú daň“, ktorú pred niekoľkými rokmi zaviedli vtedy vládnuci labouristi. To znamenalo, že študenti na škótskych univerzitách museli pri absolutóriu zaplatiť čiastku 2.289 libier. Zrušením tohto nariadenia sa stali školy v Škótsku pre Škótov a aj pre občanov EÚ bezplatné.
Z ich programu „Podporujeme referendum o zmluve EÚ, budeme bojovať proti rušeniu pôšt, chceme úplnú nezávislosť Škótska a likvidáciu jadrových ponoriek Trident“. – ich oficiálne stránky nájdete na www.snp.org

Škótski nacionalisti dnes zabezpečujú pre Škótov množstvo opatrení, ktoré pomáhajú obyčajným ľuďom, a to napríklad, že škótsky štát poskytuje občanom obrovské množstvo sociálnej podpory pre občanov každého veku. Deti majú výhody z menších tried v školách a dostávajú zadarmo zdravé obedy. Môžu očakávať že budú zadarmo študovať na vysokej škole a nebudú zaťažený obrovským finančným dlhom, ako študenti na anglických univerzitách, ktorý platia školské vo výške 3. 000 libier ročne.
Škótske štátne zdravotníctvo je ďaleko lepšie financované, ako Anglické. Sú v ňom kratšie čakacie lehoty, veľká časť občanov dostáva lieky na predpis zadarmo a v Škótsku sa lieči rakovina a Alzheimerová choroba metódami, ktoré sa v Anglicku považujú za príliš nákladné. Starí ľudia majú v Škótsku dopravu verejnými dopravnými prostriedkami zadarmo a majú tiež k dispozícii zadarmo osobnú starostlivosť.
Škótski nacionalisti sú však závislí od dotácii z Londýna a tie sú podľa nich nespravodlivé. Aj keď majú právo v Škótsku určiť, ako tam budú zdanení občania, zatiaľ tento riskantný krok nepodnikli a nevytvorili pre Škótsko daňový systém.

Takto to vyzerá v krajine, kde vládnu skutoční nacionalisti, ktorí vytvorili vládu, ktorá sa stará o záujmy celého národa a nie takú vládu, ktorá sa stará iba o záujmy „vyvolených“.

Porovnajte z údajnou “sociálnou a národnou” politikou, realizovanou vládnou koalíciou na Slovnesku z dieľne Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS.

Slovenský a Škótsky národ má podobné historické osudy a dejiny. Počtom, takmer zrovnateľné národy, žili dlhú dobu bez vlastnej štátnosti a sociálne problémy boli takmer identické. Zatiaľ čo Škóti stratili svoj jazyk a nedočkali sa doposiaľ svojho vlastného štátu, náš národ bol na tom vďaka Bohu porovnateľne lepšie. Nedá mi nespomenúť pri tejto príležitosti škótskeho velikána, nacionalistu a historika, slavistu Roberta Williama Seton-Watsona (1879-1951), ktorý ako jeden zo zahraničných činiteľov informovali svetovú verejnosť o problémoch, nepráve a nespravodlivosti na Slovensku začiatkom 20. storočia, a hlavne o tragédii v Černovej, ktorej sté výročie sme si nedávno pripomenuli.
Seton-Watson je muž, ktorý Európe vyjavil národnostný útlak Slovákov v Uhorsku a stal sa tak jedným z predvojnových podporovateľov slovenského národného hnutia, bojujúce za vlastný štát.

Kovlad


Entries a komentáre feeds.

%d blogerom sa páči toto: